Gündem

Çinli Sinopec doğal gaza 30.9 milyar dolarlık yatırım yapacak

Çin’in Sinopec şirketi, doğal gaz üretimini iki katına çıkarmak için önümüzdeki 5 yıl içinde 30,9 milyar dolarlık yatırım yapacak  Beijing hükümeti, iklime ilişkin hedeflerine varmak için, fosil enerji şirketlerinden petrol ve kömür gibi fosil enerjileri daha az kullanarak doğal gaza yönelmelerini talep etti. Ayrıca Çin, yenilenebilir enerji sektöründe geniş kapsamlı çalışmalar başlatıyor.

Bu çerçevede, Çin kamu şirketi China Petroleum & Chemical Corp (Sinopec), doğal gaz konusundaki faaliyetlerinin kapsamını iki katına çıkarma hedefiyle, önümüzdeki beş yıl içinde 30,9 milyar dolar tutarında yatırım yapmayı öngörüyor. Şirketin doğal gaz bölümü baş mühendisi Mou Haiyong, bu noktada amacın, elde edilen doğal gaz hacminin, 2025 yılına değin, 44,5 milyar metreküpten 100 milyar metreküpe çıkarılması olduğunu belirtiyor. Şirket, bu amaca ulaşma doğrultusunda salt doğalgazla ilgilenen bir şube veya bir yan şirket oluşturacak. 

Bu açıklama, tam da Çin hükümetinin enerji şirketlerine karbondioksit emisyonlarını azaltmak için acil çözümler arayıp bulmaları gerektiği talimatını verdiği bir süreçte gerçekleşmiş bulunuyor. Önemli ölçüde sera gazı emisyonu yapan ülkelerden bir olarak Çin için bu yönelim, hele de ülkenin iklim değişikliğine ilişkin olarak verdiği taahhütler ışığında çok büyük bir önem kazanıyor. Bilindiği üzere Sinopec Güney Sudan, Gabon, Angola, Güney Afrika, Nijerya gibi birçok ülkede petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu