Gündem

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu:

Bu sabah BIST100’de karışık yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1367.68 – 1379.79 arasında işlem gördü ve günü +0.28% değişimle 1376.67 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi ortalama seviyede gerçekleşti. Bu sabah karışık açılış ve sonrasında 1365 – 1390 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Piyasalarda Bugün

Haziran ayı FOMC toplantısının ardından merakla takip edilen en kritik ABD verilerinin başında gelen istihdam piyasası verileri Cuma günü itibarıyla yatırımcılarla buluştu. Buna göre, toplamda Haziran ayı rakamı tarım dışı sektörlerin tamamında +850 bin kişi düzeyinde gerçekleşirken, piyasa beklentisinin kısmen üzerinde takip edildi. Öte yandan işsizlik oranı %5.9’a yükseldi. Sektörlerin %66.1’inde istihdam artışı olurken, otomotivde devam eden çip krizinin etkilerinin korunduğu görüldü. Söz konusu sektörde -12 bin kişi gibi zayıf performans izlenirken, inşaat ise üçüncü ayda da azalış gösterdi, -7 bin kişi oldu

ABD istihdam piyasası verileri yatırımcılar açısından kolay bir pozisyonlanma eğilimi ortaya koymuyor. Verinin kendi içerisindeki farklı detayları kafa karışıklığının oluşmasındaki ana etken. Son 10 ayın en yükseğindeki veri ardından takip edilen fiyatlamalar da bu düşüncemizi teyit eder nitelikte. İlk etapta Amerikan doları pozitif eğilim gözlenirken, DXY 92.70’in hafif üzerine tırmanış gösterdi, 10y tahvil faizi ise sınırlı artışla (+2bp) %1.46 test etti. Ancak, kısa süre içerisinde söz konusu her iki kalemde de geri çekilişler takip edildi. Hisse senetleri cephesinde ise iyimserlik korundu. S&P 500 endeksinde kapanış rekor yüksekten olurken, peş peşe yedinci günde de artı yönde kapanış oldu ki bu 1997’den bu yana ilk kez yaşanan bir durum niteliğinde.

Bugün ABD’de 4 Temmuz Bağımsızlık Günü olması nedeniyle piyasalar kapalı. Bu nedenle işlem hacminin düşük seyredeceği, yönsüz bir seyrin öne çıkma ihtimali oldukça yüksek. Geçtiğimiz haftanın bir diğer önemli başlığı olan OPEC+ toplantısından ise henüz net bir sonuç çıkmamış olması aktif petrol kontratları üzerinde sınırlı aşağı yönlü baskıya neden oluyor. Son durumda Suudi Arabistan ile BAE’nin üretim artışı ve sürenin uzatılması noktasında karşılıklı anlaşmazlık yaşamasının yarattığı kilitlenme söz konusu. Görüşmelerin bugün de devam edeceğini not düşelim.

Yeni haftada global anlamda önemli bir takvim başlığı bulunmuyor. Hafta ortasında Fed, Perşembe günü ise ECB’nin açıklayacağı Haziran ayı toplantı tutanaklarının satır aralarında yatırımcılar gelecek dönem para politikalarına dair mesajları arayacaklar. Özellikle Fed cephesinde varlık alım programının azaltılması, enflasyon ve faiz patikasına dair nasıl bir tartışma yürütüldüğü öne çıkan konu başlıkları. Bugün yurtiçinde ise Mayıs ayında kapanma sürecinin etkisiyle dikkat çeken enflasyon verilerinin Haziran ayına ait kısmı açıklanacak. Beklentiler, yıllık enflasyonun %16.50-17.00 aralığında oluşması yönünde değişiyor.

Piyasalar

Gerek ay sonu gerekse çeyrek sonu işlemlerinin etkili olduğu geride kalan hafta sürecinde Amerikan dolarına yönelik alınan uzun yönlü pozisyonların ikinci haftada da spekülatörler nezdinde artış gösterdiği görüldü. Böylece, son 2 hafta içerisinde 8 milyar dolar düzeyinde yükseliş yönlü USD pozisyonu alınırken, öncesindeki 9 haftalık sürecin kısa pozisyon rakamının yarısından fazlası da kapatılmış oldu. CFTC verileri 29 Haziran döneminde 2.1 milyar dolarlık pozisyonlanmaya işaret ediyor. Cuma günü izlenen tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentilerinin hafif üzerinde gelmesi bir yana temelde belirli düzelmelere işaret ettiğini düşünüyoruz. Normal şartlar altında USD+ eğilimin biraz daha kuvvetlenmesini ve faizlerdeki yükseliş baskısının belirginleşmesini beklerdik. Ancak, ilk etapta gözlenen tepki kalıcı olmaktan uzak bir görüntü çizdi. Sanıyoruz ki kısmen risk iştahını koruma isteği kısmen de uzun hafta sonu tatili öncesinde pozisyonlarda hareket etmeme gibi gerekçeler etki yaratmış olabilir. Bugün içeride açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verileri Mayıs ayındaki kapanma etkilerinin ardından yakından izlenecek. Bloomberg Terminal üzerinde oluşan medyan beklenti aylık bazda %1.37, yıllıkta ise %16.80 artışa işaret ederken, öncesinde izlenen İTO İstanbul enflasyonu ise aylık bazda %0.36, yıllık değişimde %16.1 yükseldi. Foreks’in düzenlediği bir diğer ankette ise aylık artış için oluşan medyan rakam %1.40. Gerek Mayıs ayından sarkan etki gerekse yeniden açılışların etkisiyle yukarı yönlü baskıların korunmasını bekliyoruz. Genel olarak likiditenin ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle düşük seyretmesini beklediğimiz günde Asya’da yaklaşım ise teknoloji şirketleri önderliğinde zayıflama baskısına işaret ediyor. Çin’in yürüttüğü soruşturma ana etken. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %-0.32 ile tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %0.28 yükseldi ve 1376 puan seviyesinden takip edildi. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %17.54 olurken, ülke risk primi ise 385bp ile yatay seyretti. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları karışık performanslara işaret etti. Euro Stoxx 50 %0.13, FTSE 100 %-0.03, DAX %0.30 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %0.19 ile takip edilirken, işlem hacimleri son 5 gün ortalamalarına kıyasla geriledi. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına kıyasla daha iyimser bir tablo izlenirken, istihdam piyasası verilerinin yarattığı etki öne çıktı. Dow Jones %0.44, S&P 500 %0.75 ve Nasdaq %0.81 düzeyinde performans sergilerken; Bovespa %1.56, Merval ise %2.05 ile günü tamamladı. Haftanın ilk fiyatlamaları Asya’da satıcılı seyrediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-0.58, Hang Seng %-0.62, CSI 300 %-0.51 ve KOSPI %0.40 fiyatlanırken, USDCNH paritesi offshoreda 6.4655 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1353-1334 seviyeleri destek, 1398-1410 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.65-8.57 destek, 8.80 direnç olarak takip edilebilir. Fed cephesinden gelen 2023 sürprizinin ardından kısa vadeli işlemlerde EUR- eğilim sürebilir. Haftalık kapanış açısından 1.1850 bölgesini yakından izlemeye devam ediyoruz. Bir önceki hafta gözlenen eğilim sınırlı iyimserlik yaratsa da henüz geniş çapta Amerikan doları yaklaşımının net olmadığı kanaatindeyiz. Fiyatlamalarda dengelenme oluşana dek Amerikan doları talebi yüksek olacaktır. 1.1800-1.1700 destek, 1.1950-1.1990 direnç olarak izlenebilir.

CFTC Verileri, 29 Haziran – Nette uzun USD pozisyonlanması devam ediyor

CFTC tarafından açıklanan data setine göre spekülatörlerin 29 Haziran haftası işlemlerinde (gecikmeli eğilim) Haziran ayı FOMC toplantısı sonrasında bir kez daha uzun yönde pozisyonlanma söz konusu oldu. Hesaplamalarımıza göre, spekülatörler, bir önceki hafta gerçekleştirdikleri 6 milyar dolarlık alımın ardından Haziran’ın son işlem haftasında da 2.1 milyar dolar uzun yönde pozisyonlanma gerçekleştirdiler. Buna göre, dolar endeksine yönelik haftalık değişim +62 kontrat olurken, EUR -1911, GBP -204 ve JPY -16033 kontrat ile takip edildi. Emtia cephesinde hem Brent hem de XAU sırasıyla -3578 ve -3988 kontrat ile performans sergilerken, ABD tahvillerinde ise çıkış kısa ve uzun vadelilerde birlikte gerçekleşti. SPX kontratı veri döneminde – 4168 ile çıkış yönlü seyretti.

Düşüncemiz: Fed’e yönelik beklentilerin kısa vadede değişiklik göstermesinin ardından gözlenen pozisyonlanma farklılaşması Haziran ayının son işlem haftasında da nette Amerikan doları uzun eğilimin takip edilmesine zemin hazırladı. Ancak, bu kez bir önceki haftanın aksine sürece gerek ay gerekse çeyrek sonu işlemlerinin de etkisi olduğunu değerlendirdiğimizi belirtmek isteriz. Yakın vadede Fed cephesinden gelmesi muhtemel yönlendirmeler ve makro verilerin ne ölçekte güçlü seyredeceği eğilimin devam edip etmeyeceği üzerinde etkili olacak. Bir süre daha süreci gözlemlemenin doğru olduğunu ve nötr kalmanın faydasına inanıyoruz.

Otomotiv Sektörü; Otomobil ve Hafif Ticari Araç Pazarı; 2021 Haziran ayında yıllık %12 arttı / nötr

  • Türkiye Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin paylaştığı verilere göre, Haziran ayında toplam hafif araç satışları (otomobil ve hafif ticari araçlar) yıllık bazda %12 yükseliş ile 79.8 bin adet olarak gerçekleşti. Haziran ayında yıllık bazda büyümenin hafif daraldığını görüyoruz. Öte yandan Mayıs 2021 satış adetlerine kıyasla %46’lık bir yükseliş olduğu göze çarpıyor. Hatırlatmak gerekirse, Mart ayında TL’deki değer kaybı sonrası araç fiyatlarındaki artış beklentisi araç talebini öne çekmişti. Yurt içi satış verilerinin otomotiv hisseleri üzerinde nötr bir etki yapacağını tahmin ediyoruz.
  • Otomobil satışları, Haziran ayında yıllık %9 yükseliş ile 62.3 bin adet olurken, hafif ticari araç pazarı yıllık %25 artarak 17.4 bin adet seviyesinde gerçekleşti.
  • Tofaş, Haziran ayında yıllık bazda %2’lik azalışa denk gelen, 14.7 bin adet satışla sektör ortalamasının üzerinde bir performans sergiledi. Yurt içi otomobil satışları Haziran ayında yıllık %3 daralma ile 9.3 bin, hafif ticari araç satışları da yıllık yatay bir seyir göstererek 5.3 bin adet olarak gerçekleşti.
  • Doğuş Otomotiv Haziran ayı toplam hafif araç satışları yıllık %43 artış ile 15.2 bin adet seviyesinde gerçekleşti.
  • Ford Otosan’ın yurt içi binek araç satışları Haziran ayında yıllık %4 azalarak ile 1.3 bin adet olarak gerçekleşirken hafif ticari araç satışları ise yıllık %2’lik bir daralma ile 4.4 bin adet seviyesinde gerçekleşti.
  • Artan borçlanma maliyetleri, TL’deki değer kaybı kaynaklı araç fiyatlarındaki artış, global çip tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle araç bulunabilme imkanı konusunda yaşanabilecek problemler ve yüksek baz etkisi nedeniyle önümüzdeki aylarda yıllık bazda otomotiv satışları büyümesinde hafif daralma olacağını tahmin ediyoruz.
  • Aşağıdaki tabloda son 3 yıllık aylık bazda araç satış adetlerini gösteren tabloyu bulabilirsiniz.

 

Kaynak Deniz Yatırım / Orkun Gödek
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu