Sponsorlu Bağlantılar

Keratokonus Nedir?

Keratokonus Nedir?

Keratokonus adından da anlaşılacağı üzere yabancı bir terimdir. Bu sebeple toplumumuzda bu terimin ne anlama geldiği hakkında yeterince bilgi yer almıyor. Keratokonus, özet olarak gözün ön kısmında yer alan ve saydam yapıdaki korneada meydana gelen göz hastalıklarını kapsar. Bu terim doğrudan kornea ile ilgilidir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

2021 keratokonusun birçok farklı türden belirtileri söz konusudur. Ancak bu belirtiler hastadan hastaya farklı süreçlerde görülebilir. Keratokonus hastalıkları genellikle ilk süreçlerde ciddi anlamda ağrılı değildir. Fakat lazer göz ameliyatı ile tedavi edilmediğinde ileriki dönemlerde kişiye huzursuzluk verici düzeyde ağrılar oluşturabilir.

Keratokonus belirtileri şunlardır; miyopi ve düzensiz bir şekilde astigmatizma gelişimi, uzak ve yakın mesafelerin net olarak görülememesi bu hastalıktaki en temel belirtilerdir. Keratokonus belirtileri fark edildiğinde hemen uzman bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Keratokonus Tedavi Yöntemleri

Keratokonus tedavi yöntemleri oldukça fazladır. Ancak göz çizdirme arasında en etkili netice sunan cerrahi girişimdir. Çünkü keratokonus hastalıkları ilaç veya basit damlalar üzerinden geçmesi güçtür. En iyi ve garantili sonuçlar sadece ameliyat uygulaması üzerinden gerçekleştirilir. Online olarak göz çizdirme randevusu almak için göz doktorunuzun kurumsal web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Keratokonus Ameliyatı Riskleri Var Mı?

Garantili bir şekilde uygulanan keratokonus ameliyatı uzman doktor tarafından gerçekleştirildiğinde herhangi riskleri yoktur. Modern ve hijyenik bir ortamda uygulanan bu ameliyat türü sadece gözün korneasında meydana gelen sağlık sorunlarında uygulanır.

Bu bölümün anormal bir şekilde sivrileşmesi göz çizdirme gerçekleştirilmesine sebep olur. Keratokonus ayrıca kornea hastalıkları olarak da tanımlanır. Bu ciddi göz hastalıkları erken zamanda teşhis ve tedavi edilmediği takdirde görme kaybına dahi neden olabilir. Bu bakımdan kornea hastalıkları çağımızın en tehlikeli göz hastalıkları listesinde yer alır.

Bu hastalık daha çok ergenlik döneminde görülür. Bu sebeple keratokonus ameliyatı bu dönemlerde veya öncesinde gerçekleştirilir. Ayrıca bu cerrahi uygulamanın fiyat tarifeleri bugün daha düşük bir şekilde sunuluyor.

Göz Çizdirme Nedir?

En çok başvurulan tedavi yöntemleri arasında göz çizdirme yer alıyor. Bu uygulama doğrudan göz hekimi tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Kornea hastalıklarında doğrudan bu bölüm üzerinden özel bir cihazla hafif düzeyde çizim gerçekleştirilir.

Bu işlem sayesinde keratokonus ameliyatı başarılı bir şekilde tamamlanır. Bu işlem 18 yaşını dolduran, yüksek tansiyon, diyabet gibi kronik hastalıklara sahip olmayanlara uygulanabilir.

Ayrıca lazer göz ameliyatı seçeneğinde başarı oranı oldukça yüksektir. Hasta genellikle aynı günde veya 24 saat sonrasında taburcu edilir.

Lazerle Göz Çizdirme Kimlere Uygulanır?

En profesyonel göz hastalıkları tedavisi olan lazerle göz çizdirme birçok bireylere güvenle uygulanır. Kornea dokusu kalınlığı yeteri düzeyde olanlara, yasal kapsamda 18 yaşını doldurmuş olanlara, önceki dönemlerde ciddi göz ameliyatları geçirmemiş olanlara, kronik tarzından hastalıklara maruz kalmamış olanlara bu uygulama sorunsuz bir şekilde uygulanabilir.

Lazer Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uygulama göz hekim klinikleri arasında değişik tarzdan gerçekleştirilebilir. Fakat lazer göz ameliyatı genellikle pratik bir şekilde ve hastaya zahmet çektirilmeden gerçekleştirilir.

Bu işlemde doğrudan lazer göz veya her iki gözlere kitlenir. Bu doğrultuda hasta gözlerini hareket ettirse dahi göz çizdirme lazer işlevini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir.

Bir gözün lazer göz ameliyatı ise ortalama olarak 120 saniye civarı sürebilir. Uzun süren bir süreç olarak bilinmez.

Bu uygulama gözün kornea kısmında tıraşlama yaparak doğrudan göz numarası üzerinden düzeltme sunar. Birey keratokunus ameliyatı sonrasında evine taburcu edilir.

Lazer Göz Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Merak edilen lazer göz ameliyatı sonrası iyileşme süresi ise ortalama olarak 3 ila 4 hafta aralığındadır. Bu süre Lasık uygulamasına oranla biraz daha uzundur.

Ayrıca keratokunus ameliyatı sonrasında hastaların ağrı hissetmesi mümkündür. Bu süreç sadece 2 ila 4 gün kadar devam eder. Akabinde ağrılar etkisini kendiliğinden kaybeder. Bunun ana sebebi ise, epitel iyileşmesinin bu zaman zarfında tamamlanmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu