Gündem

Kimyamız bozuldu

Kimyamız bozuldu

Geride bıraktığımız günde özellikle yurtiçi fiyatlamaların küresel piyasalara kıyasla keskin bir şekilde negatif ayrıştığını gördük. Yaşanan bu negatif ayrışmanın sebebi olarak ; Biraz erken seçim söylemleri, biraz içsel gelişmeler, BIST100 tarafında satışların derinleşmesini sağlayan en önemli unsur panik havasının sert esmesi oldu. TL tarafında gözlemlenen değer kaybının da hız kazanması borsada oluşan satışları tetikledi. Satışlara sebebiyet veren somut bir gelişme ortaya çıkmadığı sürece yaşanan sert geri çekilmenin devamını beklememekteyiz. Ama desteklerin hızlı kırılması da kaybın kolay yerine konmayacağının göstergesi. Küresel piyasalar ise hafif ölçekli kar satışlarının etkisi ile günü tamamladılar. Piyasalarda genel hava pozitif kalmaya devam ediyor. Burada özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizinde oluşan geri çekilme dikkat çekici ki getirilerin %1.60 seviyesinin altında bulunduğunu görüyoruz. ABD tahvil piyasalarında faizlerinde yaşanan gerileme enflasyonist endişelerin azaltırken, Fed başkanlarının enflasyondaki yükselişin sınırlı ve geçici olacağı açıklamaları ile birlikte baskı altında kalan dolar endeksi ,risk alma iştahını destekleyici fiyatlamaların devam etmesi hisse senedi endekslerinde yeni rekorların görülmesinin önünü açabilir. Fakat bu olasılığın ABD verilerine oldukça bağlı olduğunu söyleyelim. Cuma günü açıklanacak PCE verileri bu konuda önemli bir sinyal üretecek. ABD datalarının olumlu gelmesi FED’e yönelik beklentileri kuvvetli bir şekilde değiştiriyor. Örnek vermek gerekirse; Morgan Stanley CEO’su James Gorman, ABD’de artan enflasyon neden ile FED’in varlık alım miktarını bu yıl azaltacağı ve faiz artırımına ise 2022 yılının başlarında başlayacağı beklentisini paylaştı. Bu yorumlar şüphesiz piyasanın en kötü senaryosu ve henüz bu senaryonun fiyatların içerisinde olmadığını söyleyemekle birlikte Bizim beklentimizde emtia tarafındaki geri çekilmenin geçici olacağı ve büyüme ile birlikte enflasyonun büyük oranda kalıcı görünüme bürüneceği şeklinde.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik bölgesinde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde çoğunlukla pozitif seyrederken, Güneydoğu Asya’da bazı Borsalar tatil nedeniyle kapalı.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri, Güney Kore Kospi endeksleri kazanıma yöneldi.Çin ana karasında Shenzen ve Şanghay endeksleri de artış kaydederken, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi de yükseldi.Bölgede Singapur, Tayland ve Endonezya borsalarında tatil sebebiyle işlem geçmiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye yatırım yapılmasını görüşmek üzere ABD merkezli şirketlerin üst düzey yöneticileri ile çevrim içi toplantıda buluşacak. Görüşmeye 20 büyük firmanın yöneticilerinin katılması bekleniyor. Toplantı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, ABD Ticaret Odası ve TOBB tarafından organize ediliyor.

Mercan Kimya payları 27 Mayıs’tan itibaren Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak

Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi (UNOG) Sözcüsü Alessandra Vellucci, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak görüşmeye destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in varlık alım programını azaltmayı tartışmaya başlaması yönündeki karşı çıkışı bir kez daha ortaya koydu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed’in ekonomiye sağlanan teşviklerin, desteklerin nasıl ve ne zaman geri çekilmeye başlanacağının değerlendirilmesinde daha başlangıç aşamasında olduğunu söyledi.

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, önümüzdeki toplantılardan birinde varlık alımlarını hızını azaltmayı tartışmaya başlayacakları bir noktaya geleceklerini söyledi.

ABD’nin Çin ile ekonomide rekabet gücünü artırmayı ve Pekin’e insan haklarına uyum konusunda baskı yapmayı da içeren geniş kapsamlı tasarı ABD Temcilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı tarafından sunuldu.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi üyesi Silvana Tenreyro, global finansal şartların büyümeyi desteklemeye devam etmesini bekmediğini söyledi. Tenreyro, Fed’in faiz oranlarını keskin şekilde artırmaya ihtiyaç duymayacağını da savundu.

Curvature Securities/Skyrm: Ters repo hacmi artışı, tahvil alımının azaltılmaya başlanmasını söylüyor.

AC Asia ex, Japan % 0,35 alıcılı

S&P 500 % 0,30 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,40 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu