Gündem

Merkez sürpriz yapmaz

Merkez Sürpriz Yapmaz

Merakla beklenen Haziran FOMC toplantı kararları açıklandı. Piyasaların beklentisi doğrultusunda FED faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ayrıca her ay 120 milyar dolar değerinde varlık alımlarında da değişiklik yok. Zaten piyasa, faizler ve varlık alım miktarına yönelik değişiklik beklemediği için daha çok noktasal grafikler ve ekonomik projeksiyonlar üzerine yoğunlaşmıştı. Bu gelişmeleri değerlendirelim: Öncelikle enflasyona yönelik beklentilerin yukarı yönde revize edilmesi önemli bir adım. Bu doğrultuda Mart ayında yayınlanan projeksiyonlar ile karşılaştırdığımızda; çekirdek PCE beklentisi bu yıl için %2.2’den %3.0 seviyesine yükseltildi. 2022 yılı için %2’den %2.1 seviyesine revize edildi. Manşet PCE tarafında tüm bu yıllar için yukarı revizeler görüyoruz. Dolayısıyla FED, bir noktada enflasyonda tahminlerinden daha hızlı bir yükseliş yaşandığını kabul etmiş oldu. Noktasal grafikleri incelediğimizde 18 FED üyesinin yarısından fazlasının iki faiz artırımı için 2023 yılını işaret etmekte olduğunu görüyoruz. Mart ayında yayınlanan noktasal grafikler ile uyumlu. Fakat FED Başkanı Powell ve diğer FED yetkililerinin konuşmalarında 2024 yılını telaffuz ettiklerini hatırladığımızda faiz artırım beklentilerinin bir miktar öne çekildiğine yönelik izlenim güçlenmiş oldu. Ardından gözler FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalara çevrildi. Powell’ın enflasyona yönelik şahin ifadeler kullanması dikkat çekiciydi. Arz darboğazı etkilerinin enflasyon üzerinde öngörülenden daha büyük yukarı yönlü baskı yarattığını ve enflasyonun beklenilenden daha yukarı gidebileceği ve daha ısrarcı olabileceğinin altını çizdi. Eğer enflasyon bekleyişleri çok yukarı gider ise politikada ayarlama yapmaya hazır olduklarını söylemesi de kritik bir cümleydi. Bu gelişmelerinden ardından ABD dolarının küresel ölçekte değer kazandığını ve tahvil getirilerinin %1.50 seviyesinin üzerine yerleştiğini gözlemledik. Ayrıca ABD endekslerinde de satış baskısının hız kazandığını söyleyelim. Bu durumda doğal olarak küresel hisse senedi endekslerinde satışları hızlandırabilir. Bunun için ABD 10 yıllık tahvilin getirisini yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.

AC Asia ex, Japan % – 0,36 satıcılı

 S&P 500 % – 0,36 satıcılı

Euro Stoxx 50 % – 0,79 satıcılı

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yatırımcıların ABD Merkez Bankası Fed’in 2023 yılı sonuna kadar iki faiz artışı öngörmesinin ardından çoğunlukla negatif seyretti. Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1’den fazla geriledi, Topix’de de satışlar hakimdi. Güney Kore’nin Kospi Endeksi de düştü.Çin’de Şanghay ve Shenzen endeksleri daha sınırlı tepki verdi, Hong Kong’da da endeks düşüşlere eşlik etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir günde 1 milyon 416 bin 795 doz aşı yapıldığını bildirdi.

ABD’de Federal Açık Piyasa Komitesi bugün sona eren 2 günlük toplantıda politika faizini ve varlık alım programını değiştirmedi. Kararlar oy birliği ile alındı. Fed, IOER olarak bilinen rezervlere ödenen faiz oranını ve ters repo faiz oranını ise 5 baz puan artırdı.

ABD Merkez Bankası(Fed) yetkilileri 2021 yılı için GSYH tahminlerini yukarı yönde revize ettiler. Fed’in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre, 2021 yılı büyüme beklentisi yüzde 7,0 oldu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Biden yönetiminin enflasyon “çok dikkatli şeklide” izlemekte olduğunu ve bu konuyu ciddiye aldığını söyledi.

Yellen, dijital hizmetler vergisi uygulamayı askıya almayan veya bu vergileri ortadan kaldırmayan ülkelere karşı tarifeleri bir seçenek olarak tutmaya devam edeceklerini söyledi.

Powell, faiz oranlarını artırmayı tartışmak için çok erken olduğuna inandığını söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı sonrası yayınlanan nokta tahminlerin Fed üyelerinin ilk faiz artırımı için beklentilerini 2023’e çekmelerini değerlendiren Beyaz Saray, uzun vadeli faizlere ve planlanan yatırımların fonlanması için borçlanma maliyetlerine yönelik tahminlerini değiştirmeyeceğini bildirdi.

Japonya’da imalatçıların ekonomiye olan güvenleri Haziran’da bir önceki aya göre hafif artış gösterdi. Reuters tarafından aylık olarak hazırlanan ve BOJ’un çeyrek dönemlik Tankan araştırması ile yüksek korelasyon gösteren güven endeksi Haziran’da imalat sektörü için Mayıs ayındaki 21 puandan 22 puana çıktı.

Borsa İstanbul, 01 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazarda işlem görecek payların dağılımını belirledi.  ABD’de konut başlangıçları Mayıs ayında yükselirken inşaat izinleri düştü.

Brezilya Merkez Bankası, faiz oranını 75 baz puan yükseltti.

JP Morgan ve Merrill Lynch, Fed’in varlık alımlarının 2022 başında azaltılmasını bekliyor

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu