Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… 1,450 Puan Üzerine Tutundu… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde karışık bir görünüm sergilerken, günü %0.02 değer kazancıyla 1,452.18 puandan tamamladı. BIST100 endeksi geçen haftaki kapanışına göre 0.33 puan artarken toplam işlem hacmi 15.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Bugün yurt içi piyasalar imalat sanayi güveni ve kapasite kullanım oranı verilerini takip edecek. Yurt dışında ise Almanya’da büyüme ve ABD’de Conference Board Tüketici Güven Endeksi verisi gündemde öne çıkacak. Yeni işlem gününde Asya Pasifik piyasaları kazanıma yönelirken, ABD ve Almanya endeks vadelileri de artı bölgede işlem görüyor. FED üyelerinden gelen piyasa destekleyici mesajlar sonrasında endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. Teknik açıdan ise 1,390 ve 1,440 puan seviyeleri destek konumunda bulunurken, 1,470 puan seviyesi direnç noktası olarak takip edilebilir. 1,414 puan üzerindeki kapanışlarla birlikte trendin artık pozitif olduğu 1,444 puan üzerindeki kapanışlarda ise alıcıların daha da güçleneceği söylenebilir.
 
 
USDTRY… TL Dolar Karşısında Güçlü Kalma Çabasında… Dolar TL kuru haftanın ilk gününü 8.40 seviyesi altında geçirdikten sonra bu sabah da benzeri bir hareketle yataya yakın bir görünüm sergiliyor. ABD doları beklentilerin altında gelen veriler ve FED yetkililerinin mesajları sonrasında global piyasalarda güç kaybediyor.
 
 
EURTRY… Yatay Bir Görünüm Sergiliyor… Dün gün boyunca dengeli bir görünüm sergileyen Euro TL kuru 10.27 seviyeleri civarında fiyatlanmaya devam ediyor.
 
 
EURUSD… ABD Doları Global Bazda Zayıfladı… FED üyeleri enflasyonda önümüzdeki aylarda yaşanabilecek sıçramaların geçici olduğuna yönelik açıklamalarda bulundular. Global piyasalar FED üyelerinden gelen açıklamalarla moral bulurken, risk algısı olumlu yönde etkilendi ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.6 seviyelerine kadar gerilerken, dolar önemli para birimleri karşısında geriledi. Dolar endeksi 90 seviyesinin altında kalmaya devam etti. Euro Dolar paritesi 1.2230 seviyesinin üzerine yöneldi.
 
 
XAUUSD…1,900 $ Direnciyle Karşı Karşıya… FED üyeleri gelecek aylarda enflasyonun geçici olarak artabileceğine ama bunun geçici olacağına dair yorumlara odaklanmasıyla birlikte altının ons fiyatı son 4 ayın zirve bölgesine tutundu. FED’in verdiği mesajların altın fiyatları için kısa vadede destekleyici olması beklenebilir.
 
 
GLDGR… Dolar TL Kurundaki Gerilemeyle 510 TL Seviyesinin Altına Geriledi… Ons altındaki alıcılı görünüme rağmen TL’nin dolar karşısında olumlu bir performans sergilemesiyle gram altın 506 TL seviyelerine geriledi.
 
 
BRENT… Petrol Fiyatları Güçlü Ekonomik Toparlanma Senaryolarından Destek Buluyor… Ekonomik toparlanma beklentileri ve İran’dan gelen haber akışının etkisinde yön arayışı devam eden Brent petrol varil başına 68 $ seviyelerine yükseldi. Aşı iyimserliği ve FED tarafından gelen açıklamaların etkisinde petroldeki yukarı yönlü hareketin kısa vadede destekleyici olmayı sürdürmesi beklenebilir.
 
 
S&P500… ABD Endeksleri Haftaya Artıda Başladı… ABD’de S&P500 endeksi haftanın ilk işlem gününü %1.01 değer kazancıyla 4,198 puandan tamamladı. Gün içerisinde pozitif bir görünüm sergileyen endeks güçlü ekonomik toparlanma beklentilerinin teknoloji hisselerine alım getirmesi sonucunda günü artıda tamamladı. ABD’de veri akışına dayalı gündem devam ediyor.
Yükselişe Başlayanlar.. ANHYT , EGPRO , FONET , HATEK
 

Düşüşe Başlayanlar.. MGROS , BFREN , BTCIM , CMENT , DNISI

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu