Gündem

Satarak sermayemi korumanın zamanı mı yoksa dipten satın almanın zamanı mı?

ABD tarafından yine satışlı bir gün. Hikaye aynı faiz oranına duyarlı teknoloji hisseleri, giderek daha şahinleşen bir FED’in yarattığı belirsizlikler ve artan jeopolitik gerilimler piyasadaki dalgalanmaya katkıda bulunmaya devam ediyor. Akşam FED’in kararını öğreneceğiz. Piyasa katılımcıları, merkez bankasının enflasyonla mücadele için kilit faiz oranlarını artırma takvimine ilişkin netlik için Başkan Powell’ın toplantı kararı sonrası Soru-Cevap oturumuyla birlikte daha net cevaplar almayı deneyecek. Fed’den 4/5 faiz artırımı bekleyen kesimin bile , son zamanlardaki ekonomik veriler bir miktar zayıflama göstermesiyle birlikte , daha güvercin bir mesaj gelebileceği beklentisi oluştu. Sonuç olarak da , Fed toplantısının volatiliteyi artırmamasını beklenmezken, Merkez bankası niceliksel genişlemeyi Mart ayında tamamlayacak ve faiz oranlarının Mart ayında da yükseltileceğinin sinyalini vermesi , piyasa beklentilerini desteklemesi ve de bu yıl daha agresif bir sıkılaştırma yerine federal fon oranı için üç ayda bir 25 baz puanlık artışlar beklentisinin hakim olduğunu görmekteyiz. Sermaye piyasaları açısından baktığımızda ise ; Fed’in sıkılaşması, Asya’daki bazı merkez bankalarına aynı şeyi yapmaları için baskı yaparken, ABD merkez bankasının mali kriz sonrası teşviklerini azaltmaya başladığı 2013’te olduğu gibi potansiyel olarak hisse senedi piyasalarında da satışlara neden oluyor. Fed’e ek olarak da ; Jeopolitik gerilimler, Ukrayna sınırı boyunca Rus kuvvetlerinin birikmesine yanıt olarak NATO’nun kuvvetleri beklemeye alması ve ABD’nin askerlerini yüksek alarma geçirmesiyle birlikte yatırımcıların belirsizliğini artırıyor. Bugün Asya piyasaların baktığımızda da kısmen yatay bir seyir seyir görmekteyiz. Hafif negatiflikle pozitiflik arasında git geller var. ABD Hazine tahvillerine baktığımızda da, iki yıllık tahvillerin %1,0273 de , gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinde %1.7814 olduğunu, dolar endeksinin önemli para birimlerinden oluşan sepet karşısında çoğunlukla değişmediğini, ABD ham petrolünün %0.4 düşüşle varil başına 85.26$’dan , Brent ham petrolün %0.16 düşüşle varil başına 88.04$’a gerilediğini ve Spot altın’ın ise %0.1 artışla ons başına 1.848.41$’dan işlem gördüğünü görmekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri kritik Fed toplantısı öncesinde yön bulmakta zorlanıyor.

Piyasaların merakla beklediği ABD Merkez Bankası(Fed) faiz kararı bugün gelecek.

Her Fed kararının ardından olduğu gibi yine Başkan Jerome Powell karar ile ilgili basın toplantısıyla değerlendirmelerde bulunacak. Piyasalar Powell’dan gelecek sinyalleri dikkatle takip edecekler.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna ile devam eden gerginlik sırasında ülkenin güneyinde ve Kırım’da geniş çaplı askeri tatbikatlara başlandığını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Eğer Rusya Ukrayna’ya saldırırsa karşılığı olacak ve bedeli çok yüksek olacak” dedi.

Ukrayna Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Rusya tarafından bir saldırı ihtimalinin yakın zamanda gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

ABD yönetimi, Ukrayna işgali durumunda uygulanacak yaptırımlara karşılık Rusya’nın doğal gazı kesmesi halinde Avrupa’nın ihtiyacının karşılanması için Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki doğal gaz üreticileri ile görüştüklerini belirtti.-BloombergHT

Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı duyuruda, sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip, toplamda 6 milyar dolar veya muadili yabancı para tutarı veya Türk Lirası tutarına kadar tahvil veya benzeri türden borçlanma aracı ihracı için alınan kararın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylandığını açıkladı.

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 2021 yılında küresel ham çelik üretiminin yüzde 3,6 artışla 1 milyar 911,9 milyon ton olduğunu açıkladı. Türkiye 40,4 milyon ton üretim ile yedinci sıradaki yerini korudu

ABD Ticaret Bakanlığı, çip arzı ve talebinde devam eden önemli bir uyumsuzluk olduğunu ve sorunun gelecek 6 ay içinde çözüleceğinin öngörülmediğini bildirdi.

Senato Bankacılık Komitesi, ABD Başkanı Joe Biden’in Fed Yönetim Kurulu’ndaki boş üyelikler için aday gösterdiği isimlere yönelik onay oturumunu 3 Şubat’ta yapacak.

Pfizer ve BioNTech, Omicron için geliştirdikleri aşıyı insanlar üzerinde test etmeye başladılar. COVID-19’un en yaygın görülen varyantı haline gelen Omicron’a karşı geliştirilen aşı ABD ve Güney Afrika’da 18-55 yaş arasındaki yetişkinlerde test edilmesine başlandığını belirten Pfizer, deneklerden birine ilk dozun uygulandığını vurgulandı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefkovic, 4. doz aşılamaların genel nüfusa uygulanması için bilimsel tavsiye beklediklerini bildirdi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu