Gündem

Tepki alışı bekleniyor

Dünya borsalarındaki iyimser hava negatif sürpriz yapan ABD enflasyon verisiyle bozuldu. Satış dalgası sert ve kısa soluklu oldu. Fed başkanlarının açıklamaları ve zayıf üretici kayıpların önemli bir kısmı geri alındı. ABD 10 yıllık tahvil ve S&P 500 bayram Salı günkü seviyelerine geri döndü.
Bayram tatili sırasında yaşanan gelişmelerin Borsa İstanbul üzerindeki etkisi sınırlı olacak. Ancak yaşanan oynaklığın şiddeti ve Türk lirası üzerindeki negatif yayılmacı etkisi nedeniyle yakından incelenmesi gerekiyor.

Geçen haftaki panik satış ve sonrasındaki toparlanma Türkiye varlıkları için iki mesaj veriyor. (i) Piyasalar reflasyon hikayesinden hayatta kal moduna hızla geçip geri dönmesi risk iştahının güçlü olduğunu gösteriyor. (ii) Gelişmekte olan ülke paraları bu süreçte az hasarla yoluna devam ederken Türk lirasının kayıplarını geri kazanmakta zorlanması yabancı yatırımcının Türk lirasında satış yönünde olduğunu gösteriyor.

Beklentilerden zayıf ABD ve Çin verileri sonrası enflasyon cephesinde rahatlayarak haftaya başlıyoruz. Cuma günkü sert yükseliş sonrası ABD vadelileri ve Asya borsalarındaki geri çekilmeye rağmen Borsa İstanbul’un yükselişle açılmasını bekliyoruz. Türk lirasının sabah ilk işlemlerde değer kazanması da Borsa İstanbul’u destekliyor. Endeks için 1.430 destek, 1.460-1.480 direnç seviyeleri olarak öne çıkıyor.

Teknik olarak THY, Pegasus, Tav, Telekom, Tüpraş, Mavi, Koza Altın, Aksigorta öne çıkıyor. Demir cevheri fiyatlarındaki düşüş nedeniyle demir çelik hisseleri gerileyebilir. Anlamlı düşüşleri Erdemir için alım fırsatı olarak görürüz. Zayıf finansal sonuçlarına rağmen Alarko hisselerinde önemli bir negatif tepki beklemiyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi

Türkiye kademeli normalleşmeye geçiyor
Türkiye 17 Mayıs – 1 Haziran döneminde kademeli normalleşmeye geçiyor. Haftaiçi sokağa çıkma yasakları akşam 21.00, sabah 5.00 arasına çekiliyor. Haftasonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecek. Toplu taşıma araçları ile şehirler arası seyahat için izin belgesi alma gerekliliği kaldırılırken zorunlu hallerde özel araçla seyahat için izin belgesi uygulaması devam ediyor. Kafe ve restoranlar müşteri kabul etmemeye ve sadece gel-al ve paket servis ile çalışmaya devam edecek. AVM’ler sadece haftaiçleri ile sınırlı olmak koşulu ile açılıyor.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu