Ekonomi

Yeni Evim işlemleri başladı

Milyonlarca insanı ev sahibi yapmayı amaçlayan Yeni Konut Finansman Programı yürürlüğe girdi. Bankalar kendilerine yapılan kredi başvurularını belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirmeye alacaklar. İstanbul’dan kampanya kapsamında ev alacakların hane halkı geliri azami 80 bin TL olarak belirlendi.

Yeni Evim projesine yönelik finansman paketi Resmi Gazete’de yayımlanırken azami aylık gelir üst limiti de belli oldu. Yeni Konut Finansmanı inşaatı yüzde 100 oranında tamamlanmış yüklenicilerin mülkiyetinde olan veya tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi şartıyla inşaatı devam eden konut projelerine, gerekli izinleri alınmış ve finansmanı kullandıracak bankalarla garanti sözleşmesi imzalanmış olması ve yüklenicilerin mülkiyetinde olan veya tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi şartıyla inşaatına başlanmamış konut projelerine, sağlanacak finansmanlara katkı sağlanabilecek. Faiz oranları oranları 0,69’dan başlayacak ve satın alınan evler beş yıl süre ile satılamayacak.

Konut finansmanından yararlanarak 15 yıl vade ile ev sahibi olmak isteyenler için azami net hane gelirleri de belli oldu. Buna göre, birinci bölge için aylık 80 bin lira, ikinci bölge için 65 bin lira ve üçüncü bölge için 45 bin lira azami olarak hesaplandı. 18 yaş üzeri tüm vatandaşların yararlanabileceği kampanyada İstanbul’un 1’inci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla’nın 2’nci bölge, bunların dışındaki illerin de 3’üncü bölge olarak açıklandı.

AZAMİ VADE SÜRESİ 15 YIL

Konut projesinde azami vadesi süresi 15 yıl olarak belirlenirken Hazine katkısının sağlanması halinde 15 yıllık aylık eşit ödemeli plan uygulanacak. Faiz oranları ise 2 milyon liraya kadar olan finansman için yüzde 0,69, 2-4 milyon lira arasındaki finansman tutarı için yüzde 0,79, 4-5 milyon lira arasındaki finansman tutarı için de yüzde 0,99 olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu