Sağlık

Göz Kayması ve Göz Felci Tedavisi

Göz Kayması ve Göz Felci Tedavisi

Gözlerde kapak sarkmasına sebep olan, ilerleyen dönemlerde şaşılığa sebep veren hastalık yetişkinlerde daha çok tansiyon problemlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Felç sinirlerde oluşan tahribatın bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Hastalar aniden gelişen çift görme sorunu veya net görememe şikayetleriyle uzmana gitmektedir. Felç altı ay içinde kendini yenileyen hücreler sayesinde iyileşirse herhangi bir müdahaleye gerek duyulmamaktadır. İyileşmeyen rahatsızlıklarda ise düşük göz kapağı ameliyatı ya da göz kayması tedavisi bazen de çift görmeye sebep olmasından ötürü ameliyatla düzeltilmektedir.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz felci eğer ki ileri boyutlarda değilse altı ay içinde kendi kendine hücrelerin yenilenmesiyle iyileşebilmektedir. Hastanın yaş durumuna da bağlı olarak çoğu kez değişmekle birlikte iyileşmeyen vakalarda vardır.

Kendiliğinden düzelmeyen durumlar için gereken ameliyat fiyatları hastanın fizyolojik durumuna, hastalığının ilerleme seviyesine ve başlama süresine göre değişkenlik gösterdiği gibi ameliyat yapılacak şehre ve hastalığın sağlık kurumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Göz felci kendiliğinden iyileşmediği durumlarda göz kaymasıyla benzer belirtiler göstermektedir. Göz kayması tedavisi için farklı yöntemler uygulansa da çözümü kesin olan göz kayması ameliyatı en çok tercih edilen yöntemdir.

Bazen göz felci rahatsızlığı ilerleyen boyutlarda göz kayması problemine de neden olmaktadır. Göz kayması tedavisi için genel olarak göz kayması ameliyatı önerilmektedir. Felcin kendi kendine iyileşmesi beklenirken kaymaya müdahale daha hızlı olmaktadır. Gözümüz için ara ara kontrollere gitmek yerine rahatsızlanana kadar beklemekteyiz. Erken teşhis edilen problemlerin iyileşmesi daha kolay olmaktadır.

Göz felci sinirsel gerçekleşen bir hasarın sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Zamanla kendi kendine iyileşmektedir. Göz kayması tedavisi için önce farklı yöntemler uygulansa da en son kalıcı çare olarak göz kayması ameliyatı yapılmaktadır. Farklı tedavi yöntemleri teknoloji ile birlikte artış gösterse de en etkili yöntem her zaman ameliyat olmuştur. Ameliyat için kişinin rahatsızlığını ve yapısının önemi vardır.

Göz Kayması Ameliyatı

Rahatsızlığın boyutuna ve hastanın durumuna göre tedavi yöntemleri belirlenmektedir. Kayma ilerledikçe hastada çift görme sorunu ortaya çıkmaktadır. Başlarda fark edilen rahatsızlık prizmatik gözlüklerle çözülse de ilerleyen zamanlarda ameliyata gerek duyulmaktadır.

Göz kayması ameliyatı amaçlanan cerrahi müdahale ile göz kaslarının güç dengesini sağlamaktır. Kasların durumuna göre güçlü kaslar zayıflatılırken güçlü kaslar zayıflatarak arada denge oluşturulur. Ameliyattan sonra kayma düzeldiği gibi tekrarlama gibi bir problemle karşılaşılmamaktadır.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Doğuştan gelen kaymalar olduğu gibi yetişkinlerde otuz yaş sonrası da kayma problemi kendini göstermektedir. Doğuştan gelen kaymalar yaklaşık olarak bir buçuk yaş beklendikten sonra müdahaleye gerek duyulmaktadır. Çocuklarda sonradan gelişen kaymalar için prizmatik camların kullanıldığı gözlükler tavsiye edilse de ilerleyen zamanlarda göz kayması tedavisi gerekebilmektedir. Son zamanlarda yetişkinlerde kaslara uygulanan botoks bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere uygulanan tedaviler farklılık göstermekte iken aynı şekilde uygulanan göz kayması ameliyatı süreçleri de farklılık göstermektedir. Hastalığın ilerleme seviyesi, hastanın yaş durumu, fiziki özellikleri yanı sıra ameliyatın hangi kurumda yapılacağı ve hangi bölgede yapılacağı fiyat konusunda değişkenlik gösterme sebeplerindendir.

Göz Kayması Tedavi Yöntemleri

Son zamanlarda botoks yöntemi yetişkinlerde kullanılan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Çocuklarda prizma gözlükler ve verilen egzersizler söz konusu iken yeni doğan bebeklerde bir buçuk yaşına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir. Her kim olursa olsun düzelmeyen kaymalarda göz kayması tedavisi tek çare olmaktadır. Kaymalara neredeyse kesin çözüm olarak görülen ameliyatlardan sonra kayma tekrar etmemektedir. Hasta ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu